Düzce Eğitim H.

TEVFİK İLERİ İHO GÖĞSÜMÜZÜ KABARTTI

Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Hamza Öztaş “Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması”nda Türkiye 2.’si oldu. Öztaş ödülünü, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın elinden aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Türkiye Finali” Karabük’ün Safranbolu ilçesinde gerçekleştirildi. 

Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen finale, Ankara, Aydın, Gaziantep, Kayseri, İstanbul, Düzce, Amasya, Isparta, Siirt, Erzurum, Bayburt, Adana, Bursa, Rize ve Manisa’dan 20 İmam Hatip ortaokul ve lise öğrencisi hafızlar katıldı.

Program, Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Programın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İmam Hatip okullarının Türkiye’de özgün varlığı ile devam ederek birbirinden güzel çalışmalara imza attıklarını söyledi.

“Bütün alanlarda insan yetiştirme gayretindeyiz”

Yılmaz, son zamanlarda imam hatip okullarında program çeşitliliğini ortaya koyduklarını belirterek, “Şu an hem dil öğreten, hem de hafızlık eğitimi verilen, hem de sanat eğitimi verilen okullarımız var. Musiki programı, hat, spor gibi değişik programların yanı sıra yabancı dilde İspanyolca, Almanca, İngilizce ve Rusça ile beraber seneye Çince hazırlık sınıfı açıyoruz. Gelecekte İslam dünyasında bizi daha güçlü bir şekilde irtibat kurabileceğimiz bütün alanlarda insan yetiştirme gayretindeyiz. Hafızlık yetiştiren okullarımız örgün eğitimle birlikte 132 okulumuz var ve bunun 33’ü proje okulları. Bu okullarımızda 5. Sınıfta okul merkezli kurs destekli, 6. Sınıfta ise kurs merkezli okul destekli hafız yetiştirme programları uygulanıyor. Bu çerçevede şuan 15 bin öğrencimiz bu programa tabi. 34 yıldır devam eden bu yarışmada minik hafızlarla onların hafız abileri ile aynı yarışma ortamında farklı kategoride yarışacaklar” dedi.

Yılmaz’ın konuşmasının ardından yarışmaya katılan 20 hafız, Osman Şahin, Ahmet Karalı, Fatih Okumuş, İlyas Yılmaztürk ve Kerim Öztürk’ten oluşan seçici kurul önünde Kur’anı Kerim’den ezbere sureler okudu.

Yarışmada, ortaokul kategorisinde Düzce Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’ndan 8. Sınıf öğrencimiz Hamza Öztaş, 500 tam puan üzerinden 499 puan alarak Türkiye 2.’si oldu.

Dereceye giren Tevfik İleri İHO öğrencisi ödülünü, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın elinden aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı