Güncel Haberler

TÜRKİYE VİZYON KONFERSANLARI’NIN KONUĞU EKER OLDU

Düzce Belediyesi Kültür İşleri organizasyonu ile bu hafta ikincisi düzenlenen ‘Türkiye Vizyon Konferansları’nın konuşmacı konuğu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker oldu.

65. Hükümet Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün bizzat ilgilendiği ve Kültür İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Türkiye Vizyon Konferansları’nın ikincisi Kültür Merkezinde düzenlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in konuşmacı olarak katıldığı organizasyona AK Parti Milletvekilleri Fahri Çakır, Ayşe Keşir, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Başkan Özlü Eker’in uzun bir bakanlık tecrübesi olduğundan ve entelektüel kişiliğinden söz ederek “değerli bakanıma şükranlarımı arz ediyorum bizi kırmayıp geldikleri için çok teşekkür ediyorum. Bu konferanslardaki amacımız gençlerimizin Türkiye’nin önde gelen isimleri ile tanışması ve onları tanımaları…Üniversite şehriyiz. Yaklaşık 35 bin civarı öğrenci kitlemiz var. Gençlerimizin ve halkımızın bu imkanlardan faydalanması için çalışıyoruz. Konuşmacılarımızdan nasıl bir Türkiye hayal ediyorlar, önümüzdeki dönemde; 2023-2053-2071’de arzu edilen Türkiye, hayal edilen Türkiye’yi gerçekleştirmek için hangi engeller var ve bunları aşmak için çözüm yöntemleri neler gibi sorulara yanıt vermelerini istiyoruz. Sayın Mehdi Eker’in her ne kadar öz geçmişi tarım ile alakalı olsa da aslında kendisi gerçek bir kültür insanıdır. Kültür adamıdır, bir entelektüeldir. Bu yönünü bilenler var, bilmeyenler var. Ben şahit oldum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra kürsüye çıkarak konuşmasına başlayan 59,60,61 ve 62. dönem olmak üzere ard arda dört kez Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürüten Mehdi Eker, Türkiye’de yaşayan özellikle gençlerin yakın tarihi iyi okumaları gerektiğine vurgu yaparak “Bakanımın daveti üzerine sizlerle tanışmak, konuşmak için geldik buralara. Tabii ki öncelikli amacımız gelecek tasavvuru. Öncelikle geçmişimizi, tarihimizi iyi bilmemiz lazım. Geriye dönüp bakıp gelecek ile ilgili tasavvurumuzu ondan sonra değerlendirmek ve neticelendirmemiz gerekir. Matematik okuyanlar iyi bilir regresyon var; gelecekle ilgili tahmin yapabilmek için, matematiksel tahmin yapabilmek için… Mutlaka geriye doğru regrese edersiniz. Regresyon aslında bir şeye geriye doğru yüklemedir. Arkadaki gelişmelerin modellenmesi üzerine gelecek tahmini yapılır” dedi.

Batı dünyası ile Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmeler hakkında da bilgiler veren Eker, Ortadoğu’nun Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini söyleyerek “hem günceli, hem aktüel olanı, hem de tarihsel olanı göz önüne alarak burada neticelendirmemiz gerekir. Birlikte tahlil edip gelecek ile ilgili bir fotoğraf oluşturulabilir. Son 100 yılda batı sisteminin yol açtığı, başlatmış olduğu iki dünya savaşı yaşandı. Bu savaşlarda toplamda kabaca 80 milyon insan öldü. 2. Dünya Savaşı Avrupa’nın kendi arasındaki savaştır. Rekabet, liderlik, birbirinden güç alma savaşıydı. Tabiri caizse bir paylaşma savaşıydı. Avrupalılar bir daha savaşmamak için bütünleşti adına Avrupa Birliği Projesi denildi. 1. Dünya Savaşı ne oldu? Bu savaş halen daha devam ediyor. Bu sorunun cevabı bu savaşın hedefinde kimlerin olduğu ile alakalıdır” şeklinde konuştu.

Konferans, karşılıklı soru cevapların yöneltilmesi ve Başkan Özlü’nün Eker’e çiçek ,hediye takdim etmesinin ardından sona erdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı