Düzce Üniversitesi Haberleri

TÜRKİYE’DE İLK KEZ DÜZCE’DE AÇILDI

Türkiye’de ilk ve tek olan Hemşirelik Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı, Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü bünyesinde kuruldu. Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz Gören bölümün amacının sağlıkta karşılaşılan ya da karşılaşma ihtimali yüksek olan sorunların farkında olmak ve gerekli çözüm önerilerinin üretilebilmesi olduğunu söyledi.

Hemşirelik Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı’yla ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz Gören, hemşireliği insan gereksinimlerinden doğmuş, başlangıcı insanın varoluşuna kadar uzanan bir meslek şeklinde nitelendirdi.

Amaç: “Sorunların farkında olmak ve çözüm önerileri üretmek”

Her geçen gün hızla gelişen bilim ve teknolojiye paralel olarak hemşirelik mesleğinde yeni değer sorunlarıyla karşı karşıya kalındığını belirten Gören, “Karşı karşıya kalınan etik sorunlarda, meslek mensuplarından etik değerlere sahip olması, karşılaşılan veya karşılaşma ihtimali yüksek olan etik sorunların farkında olması ve gerekli çözüm önerileri üretebilmesi beklenmektedir. Son zamanlarda özellikle medyaya yansıyan haberler sağlık çalışanlarının etik değerlere sahip olmasının ve bu konuda farkındalıklarının sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“Geleceğe sağlam adımlarla yol alabilmeleri için tarih eğitimi çok önemli”

Hemşirelik eğitiminde; hemşirelik mesleğinin kültürünü korumak, meslek bilincini geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak ve meslek üyelerinin geçmişlerini yorumlayıp geleceğe sağlam adımlarla yol alabilmeleri için tarih eğitiminin de oldukça önemli ve gerekli olduğuna dikkat çeken Öğr. Gör. Dr. Şerife Yılmaz Gören, Türkiye’de hemşirelikte hem etik eğitimi, hem de meslek tarihi eğitimine ilişkin eksiklikler ve sorunların sıklıkla dile getirildiğini sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı