Düzce Eğitim H.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER DÜZCELİLERLE BULUŞTU

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla düzenlenen 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması kapsamında Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen törende yabancı öğrenciler, ülkelerinin tarihi, kültürü, coğrafyası, gelenekleri, görenekleri ile yöresel yemeklerini tanıttı. Törende konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, uluslararası öğrencilerin çok önemli olduğunu belirterek, “Okul döneminiz boyunca size gelecek her türlü sıkıntı bizim sıkıntımızdır” dedi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganıyla düzenlenen “12. Uluslararası Öğrenci Buluşması” kapsamında, yabancı öğrenciler Anıtpark Meydanı’nda Düzce Halkı ile buluştu.

“12. Uluslararası Öğrenci Buluşması” Düzce etabının açılışı Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Temsilcileri ve protokol üyelerinin katılımı ile Anıtpark Meydanı’nda düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

“Uluslararası öğrencilerimiz bizim için önemli”

Törende yaptığı konuşmada etkinliğin, öğrencilerin diğer ülkelerin kültürlerini tanımak, iletişim kurmak ve birbirlerine yön vermek anlamında önemli olduğunu anlatan Vali Dağlı, şunları kaydetti:

“Burada çok güzel bir etkinliği hep birlikte yapıyoruz. Dört yıl önce İzmir’de görevli iken Uluslararası Öğrenci Federasyonu ile böyle bir etkinliği gerçekleştirdik. Çok güzel yansımaları olmuştu. Uluslararası öğrencilerimiz bizim için önemli. Bu öğrencilerimiz ülkelerinden seçilerek gelen en seçkin öğrencilerimiz. Değişik sınavlara girerek üniversitemizde okumaya hak kazanıyorlar. Üniversitemizde uluslararası öğrencilerimizi ilimize kazandırmak için sınav merkezi sayını çoğalttı.

“Cumhurbaşkanımızı onlarla bir araya gelmesi işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor”

Sayın Cumhurbaşkanımız 1960’lı yıllardan itibaren ülkemizde öğrenim görüp, önemli bir görevde bulunan devlet büyükleri ve iş adamlarını ülkemize davet ederek ortak bir etkinlik düzenledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın onlarla bir araya gelmesi, onları onure etmesi yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

“Okul döneminiz boyunca size gelecek her türlü sıkıntı bizim sıkıntımızdır”

Öğrencilerimizden bizim beklentimiz burada öğrenimlerini en güzel şekilde bitirdikten sonra ülkelerine dönecekler ve ülkelerine hizmet edecekler. Ülkemizde geçirdikleri dönemi güzel bir anı olarak hafızalarında kalacak. Okul döneminiz boyunca size gelecek her türlü sıkıntı bizim sıkıntımızdır. Sizler için ne gerekiyorsa bütün kurumlar yardım etmeye hazırız. Ayrıca Düzce Valiliği bünyesinde Uluslararası Öğrenci Mahalli Heyeti oluşturmak suretiyle sizlerin sorunlarını görüşüyoruz. Biz Düzce halkımızdan da bu güzel kardeşlerimize ev sahipliği yapmalarını ve Düzceliler olarak en güzel şekilde ağırlamak durumundayız.

Etkinlikte, farklı ülkelerden katılan öğrenciler, ülkelerinin tarihi, kültürü, coğrafyası, gelenekleri, görenekleri, yöresel yemekleri ve danslarını tanıttılar.

UDEF tarafından düzenlenen ve 1 Şubat’ta başlayan etkinlik, 19 ülkede 4 Mayıs’a kadar devam edecek. Etkinlik, yabancı ülkelerden üniversite eğitimi almak amacı ile Türkiye’ye gelen misafir öğrencilere birçok alanda tecrübe ve beceri kazandırmayı hedefliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı