Düzce Üniversitesi Haberleri

ÜNİVERSİTEDE KONUŞULDU

Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi (DÜBAM), Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türk Toraks Derneği’nin işbirliğiyle “Dünya Tütünsüz Günü” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelde sigaranın ölümlerin 3’te 1’ine neden olduğu belirtilerek tütünün en sık görülen kanser neden olduğu ifade edildi.

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele, Hastane Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, DÜBAM Müdürü Öğr. Gör. Dilek Demirezen, DÜBAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Oğuzhan Kendirli,  öğretim elamanları ve hastane sağlık çalışanları katıldı.

Ölümlerin 3’te birine neden oluyor

Sigara ve Kalp Sağlığı konusunda sunum yapan Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Kaya, 4 bine yakın zararlı madde içeren sigaranın içerisinde yer alan nikotinin kardiovasküler sisteme etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çekti. Sigara içmenin kardiyovasküler ölümlerin yaklaşık üçte birine neden olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kaya, sigara tüketiminin kanın oksijen taşıma kapasitesini etkilediğini, kan basıncını arttırdığını, damarlarda yağ birikimi ve tıkanıklık oluşumuna sebep olduğuna dikkat çekti.

Tütün en sık görülen kanser nedeni

“Tütün ve Akciğer” başlıklı sunum yapan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yıldız Gülhan, tütünün en sık görülen ve en önlenebilir kanser nedeni olduğuna işaret ederek Akciğer Kanseri gelişme riskinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla 20 kat yüksek olduğunun altını çizdi. Tütün ve Tütün ürünlerinin Akciğer Kanseri, Koah ve Astım başta olmak üzere birçok akciğer hastalığı ile ilişkisini ortaya koyan Dr. Öğr. Üyesi Gülhan, kanser gelişme riskinin pasif sigara maruziyeti, sigara içme süresi, günlük içilen sigara miktarına göre değiştiğini de sözlerine ekledi.

Bağımlılık kronik bir hastalık

Son olarak bağımlılığın kronik bir hastalık olduğuna dikkat çekerek mücadele süreci ile ilgili bilgiler veren Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bağımlılıkla Mücadele ve Araştırma Merkezi Müdürü Dilek Demirezen de sunumunda bırakmayı sürdürmek ve eyleme geçmenin önemine vurgu yaptı.

Panel, Düzce üniversitesi Sağlık Araştırma ve uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya’nın konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı