Düzce Ortaokulları Haberleri

VALİLİK VATANDAŞLARI UYARDI

Düzce Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile 1 Haziran’da yapılacak olan liseye geçiş sınavı için adayların dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Valilik ayrıca gerekli güvenlik tedbirlerinin de alındığını bildirerek, vatandaşlardan da gürültü yapmaması konusunda hassas olmasını istedi.

2019 yılı sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav 01 Haziran 2019 cumartesi günü ülke genelinde ve Düzce’de yapılacak.

Sınav Düzce’de 16 okulda 250 salonda ve 4 bin 624 öğrencinin katılımı ile yapılacak. Sınav iki oturumda yapılacakken ilk oturum 9:30-10:45 saatleri arasında sözel alanda 50 sorudan oluşacak ve sür olarak da 75 dakika verilecek. İkinci oturum sayısal alanda olacak. 11:30-12:50 saatleri arasında yapılacak oturum 40 sorudan oluşup bu sorulara için verilecek süre 80 dakika olacak.

Birçok öğrencinin kaderini belirleyecek olan sınava ilişkin ise Düzce Valiliği bir açıklama yaparak adaylardan dikkat etmesi gereken hususları bildirdi.

İşte adayların dikkat etmesi gereken hususlar

Yapılan açıklamada, öğrencilerin sınava gelirken yanlarında fotoğraflı ya da onaylı sınava giriş belgesi ile geçerli kimlik belgesinin bulundurması istenerek, şu ifadelere yer verildi:

“Fotoğraflı ve onaylı sınava giriş belgesi ile geçerli kimlik belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır. On beş yaşından küçüklerin T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunması gerekmemektedir. Öğrenciler yanlarında en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmalıdırlar. Kimlik kontrolleri ve salona yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler sınav saatinden en az yarım saat önce sınava girecekleri binada hazır bulunmalıdırlar.”

Vatandaşlar da hassas olmalı

Ayrıca öğrenciler için önem arz eden bir diğer husus olan sınavların güven ortamında ve huzurlu bir şekilde yapılması için kamu kurum ve kurumlarca gerekli tüm tedbirlerin alındığı bildirilerek, şunlar kaydedildi:

“Bu süreçte halkımızın da sınav esnasında, sınavların yapıldığı okullara yakın konutlarda, iş yerlerinde, kahvehane ve düğün salonu gibi mekânlarda her türlü gürültü kirliliğine yol açacak davranışlardan kaçınması, araçları ile seyir halindeyken cadde ve sokaklarda yüksek sesli müzik dinlenmemesi, klakson çalınmaması son derece önem arz etmektedir.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı