Eğitim Haberleri

VELİLERE UYARI ‘AMAN DİKKAT!’

Özel yurtlarda veya benzeri hizmet sunan yerlerde barınmayı planlayan üniversite öğrencileri ve velileri için kritik uyarı geldi. ‘Seçtiğiniz yurdun ruhsatlı olduğundan emi olun’ uyarısında bulunuldu.

Özel Öğrenci Yurtları Birliği Federasyonu Başkanı Hüseyin Yıldızhan, üniversite sınavlarını kazanarak farklı illere gidecek ve devlet yurtları dışındaki yerlerde barınacak öğrencilere, ‘ruhsatsız yurt’ uyarısı yaptı. Yıldızhan, barınma türünün adı ne olursa olsun, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği”ne uygun bir mekan olması gerektiğinin altını çizdi.

Yıldızhan, yönetmeliğe uygun yerlerin öncelikle deprem ve yangın ile ilgili kuralları sağladığına işaret etti. Ruhsatlı barınma yerlerinde hizmetlerin kontrollü yapıldığını vurgulayan Yıldızhan, bütün yurtlarda öğrencilerin güvenliğinden, sağlığından sorumlu olan yöneticilerin bulunmak mecburiyetinde olduğunu kaydetti.

Taahhütname imzalanmalı…

Barınma hizmeti alacak öğrencinin kararını verdikten sonra o kurumla karşılıklı taahhütname imzalaması gerektiğini belirten Yıldızhan, bu belgenin hem öğrenci ve veli için hem de kurum ve kuruluş sahibi için bir güvence niteliği taşıdığını, anlaşmazlık durumlarında bu taahhütname olmadan çözüme ulaşmanın zor olduğunu aktardı.

Bakanlık tarafından hazırlanan taahhütname metninde gereken tüm bilgilerin yer aldığını anlatan Yıldızhan, ülkemizde 600 binin üzerinde ruhsatsız apartlar, öğrenci evleri olduğunu ve öğrencilerin giriş çıkış serbestliği nedeniyle bu tür yurtları tercih edebildiklerine vurgu yaptı. Oysa ruhsatsız yerler, denetimsizlik nedeniyle hem veliler hem de öğrenciler açısından türlü sorunlara yol açabiliyor. Binanın güzelliğinden ziyade velilerin kural ve kaideler açısından yurdu mercek altına alması olası sorunların önüne geçilmesi için büyük önem taşıyor.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı