Eğitim Haberleri

'YÜZME ZORUNLU DERS OLMALI’

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, yüzmenin anaokulundan itibaren zorunlu ders haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de şu anda nüfusun sadece yüzde 40’ının yüzme bildiğine dikkati çeken Erkan Yalçın, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın’ projesiyle yüzme bilmeyen yüzde 60’lık kısma yüzme öğretebilmek en büyük çabalarımızdan biridir” ifadelerini kullandı.

Yalçın, yüzme kültürünün inşa edilmesinin önemine değinerek, “Yüzme anaokulundan itibaren zorunlu hale getirilmeli. Yönetime geldiğimiz ilk günden itibaren ‘yüzmeyi ihya ve inşa edeceğiz’ diyoruz ve bunun için de bakanlığımızla ortak hareket ederek birçok proje üretiyor ve birçok projeye dahil oluyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı 2. Yüz Günlük İcraat Programı kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesinin faaliyete geçirildiğini aktaran Yalçın, altı dönem halinde gerçekleşen  projede Türkiye genelinde 70 ilden yaklaşık 130 bin öğrencinin yüzme eğitimi aldığını aktardı.

“CİDDİ YATIRIMLAR YAPILIYOR”

Türkiye’de son 17 yılda spora ciddi yatırım yapıldığını vurgulayan Yalçın, “Türkiye’yi yüzmede en üst seviyelere taşımak çok ciddi yatırımlar yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun kendilerine büyük destek verdiğini de dile getiren Yalçın, “Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesiyle Türk yüzücülüğüne çok büyük yatırım yapıldığını belirterek “İnşallah Türkiye’de yüzmenin altyapısı sağlam bir şekilde oluşacak” ifadesini kullandı. Yalçın, proje kapsamında milli takıma başarılı sporcular yetiştirmeyi de amaçladıklarını aktararak, “Tabii bakanlığımızın bu projesinde amaç yüzme öğretmek olsa da arkası çok dolu bir projedir. Yüzme öğretilirken aynı zamanda sporcu taraması da yapılarak geleceğin başarılı sporcularının önü açılmış oluyor. Buralardan Yüzme Milli Takımı’na da başarılı sporcuların yetiştirileceğine inancım tam.” değerlendirmesinde bulundu.
 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı